♥Lovak és Lovasok ♥SZERKEZTÉS ALATT!

Lovak, Lovasok, Gondozás, Hirdetés feladás: eladóLó,Felszerelések,lovaskocsi,hintók stb.!

A zabla

A csikózabla a ló nyelvén át annak alsó állkapcsára hat. Minél vékonyabb a zabla, annál élesebb. A vastag zabla kellemesen hat, és ha nem túl vastag ahhoz, hogy a ló szájában elférjen, akkor a legtöbb ló számára nem okoz problémát az elfogadása.
A csikózablák nem csak vestagságukban különböznek egymástól, hanem alakjukat és keresztmetszetüket illetően is. Készülhetnek egyszer tört, vagyis középen egy csuklóval, illetve kétszer tört, középen két csuklóval ellátva.

A zabla hosszának minden esetben meg kell felelnie a ló szájszélességének. A túl keskeny zabla összeszorítja a szájzugokat, a túl széles zabla pedig ide-oda csúszkál és nem szilárd a fekvése a szájban. A túl hosszú zablaszárak összeszoríthatják az alsó állkapcsot. Ehhez társul annak a veszélye, hogy a ló a zablát a nyelve fölé veszi.
A zablák nem lehetnek kopottak, vagy rozsdásak, illetve a szélük nem lehet túl éles, mivel mindez a ló szájának sérüléseihez vezet.


"Olivás" csikózablák
http://www.derbylovas.hu/upload/8280807f7d741d5f96a2ce97930d0e0b_image_240x86.jpg
A hagyományos egykarikás csikózabla továbbfejlesztett változata, melynél a zabla oldalsó részeit nem egyszerűen ráfűzik a karikára, hanem a szájrész külső oldala kiszélesedik, nagyobb felületen találkozik a zablakarikával. Mivel az oldalsó rész és a karika átmennek egymásba, a szájrész vége olajbogyó alakban végződik (innen az "olivás" elnevezés), és a zablakarikát rejtve magába vezeti. Így a zabla önmagában kevésbé mozgékony, nyugodtabban fekszik és kíméli a ló szájszögletét.


Dupla csuklós zabla
http://www.lovasok.hu/lovasbolt/images/a-47.jpg
Ez a zablafajta, amelyet tanulózablának is neveznek, ma már számtalan változatban kapható. Eredetileg az oliva- és az egykarikás csikózablák alternatívájaként találták ki, hogy az egy helyett két csuklóval kizárják a szájrész diótörő-hatását. Ma sok különböző modell létezik, amelyek elsősorban a középső szájrész konstrukciójában térnek el egymástól. A középső rész kiképzése befolyásolja, hogy a dupla csuklós feszítőzabla tényleg kíméletesebb-e a szájhoz és gyengédebben használható, mint az egycsuklós változat, vagy még a diótörő-hatás hiánya ellenére is kellemetlenebb és erősebb hatású.
Olyan középrész a kívánatos, amelynek átmérője megfelel az oldalsó részekének, legömbölyített formájú és tisztán eldolgozott csuklói vannak. A kereskedelemben gyakran kaphatók olcsó változatok, amelyeknél a középrész lapos, mint egy kis lemez, amely a szár húzásánál feláll a szájban és szélével nyomja a nyelvet. Ez biztosan nem "szájbarát", ráadásul a csuklók többnyire nagyon lazák és slamposan eldolgozottak, és nem lehet kizárni, hogy a szegény négylábú nyelvét csúnyán összenyomja. A rézből készült középrészek vagy a dupla csuklós feszítőzablák rézhengerekkel a közepükön élénkítik a szájtevékenységet, mivel a lovak nyilvánvalóan nagyon szeretik a réz ízét. Itt is ügyelni kell azonban a tiszta kidolgozásra.
Sok lovas a múltban joggal kifogásolta, hogy a dupla csuklós zabláknál a túl sok mozgó rész megnehezíti a ló és lovas közti precíz kommunikációt, elvész a lovas kezének hatása. Időközben megjelent a zablák új generációja a piacon ("ultra-zablák"), amelyek a konstrukción történt kis változtatással messzemenően kiküszöbölik ezt a hibát. Különlegesek a westernlovasok "Billy-Allen-bit"-jei. Itt is két csukló található a zabla szájrészében, a középrész azonban egy kis hengerből áll, amely félig lefedi mindkét csuklót, így korlátozza annak mozgékonyságát. Így ez a zabla viszonylag pontosabb hatású, hasonló az ultra-zablákéhoz, mégis kizárja a nemkívánatos diótörő-hatást.

D-karikás zabla
http://www.lovasok.hu/lovasbolt/images/z-04.jpg
A D-gyűrűs zabla konstrukciója különbözik az egykarikás és az olivás zablák karikáiétól. Az oldalsó részek végei nem csak hogy olajbogyó alakban kiszélesednek, hanem messze meghosszabbították őket le- és felfelé, és D-alakúra formált gyűrűvel zárulnak. A ló szájzugát kíméli, a zabla nagyon nyugodtan fekszik a szájban. A D-zablát az angol és a western stílusban lovagló lovasok egyaránt szívesen használják, az utóbbiak mint minden "snaffle bit"-nél, itt is az állgödörben lazán végződő kis szíjjal stabilizálják a zabla helzetét.


Pálcás zablák
http://www.lovasok.hu/lovasbolt/images/z-05.jpg
Itt egy kis zűrzavar uralkodik, mert gyakran két teljesen különböző zablát neveznek pálcás zablának, és következésképpen kevernek össze. Haladjunk sorjában: régen a munkalovakat kantár helyett gyakran kötőfékkel lovagolták úgy, hogy egyszerűen beleakasztották a zablát a kötőfék két oldalsó karikájába, a pihenőknél pedig egyszerűen kicsatolták, hogy legelhessen a ló. Ehhez a zabla oldalsó részeit jobbról és balról egy rövid lánccal és egy egyenes fémdarabbal - a pecekkel - hosszabbították meg. Ezeket a pecekzablákat ma már csak ott alkalmazzák, ahol a lovakat munkára használják. Egészen más a mai pálcás zabla: itt a szájrész meghosszabbításai biztosítják a különösen stabil helyzetet, kímélik a szájszögletet és enyhe oldalirányú hatást engednek meg. Egyes kantártípusokban a zabla pálcáját külön bújtató is tartja a pofaszíjon. A pálcás zablák egy- és dupla csuklós változatban és különböző anyagokból készülnek. Ez a zablatípus egyébként félpálcás zablaként is létezik, amelynél a szájrészeket csak lefelé hosszabbították meg.

Bőrzabla

Bár a bőrt már korábban is használták - például az indiánok - zablaként, az európai lovasok elfeledkeztek erről a megoldásról, de ma ismét reneszánszát éli ez a tényleg különösen szájbarát és a legtöbb lónak nagyon kellemes zablatípus. A szájrész vastag, többrétegű és erősen varrt bőrcsíkból áll, amelyet két zablakarikára erősítenek és állszíjjal biztosítanak.
A bőr önmagában mozgékony, így különösen jól alkalmazkodik a ló szájának egyedi formájához. Sok ló szenvedélyesen rágcsálja a természetes anyagú bőrt. A nagy mozgékonyság azonban azzal is jár, hogy meglehetősen gyenge a szár hatása, ami kissé korlátozza a bőrzabla használhatóságát.

Egyenes zablák
http://www.nagylovas.hu/lovas/kep2.php?x=240&y=320&id=7845
Az egyenes, vagyis a csukló nélküli zablák hatása jóval durvább, mint a csuklós zabláké, így hát csakis hozzáértők kezébe való. Az egyenes zablák nyugodtan fekszenek a ló szájában és rendkívül precíz szárhatást tesznek lehetővé. Ehhez azonban nagyon nyugodt és az üléstől teljesen függetlenül cselekvő kézre van szükség. Az egyenes zablákat még pontosabban kell beállítani a kantáron, mint a csuklós zablákat, hogy anatómiailag megfelelő helyzetet érjünk el a ló szájában, s igy kellő nyelvszabadságot biztosítsunk a lónak.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 2
Heti: 22
Havi: 19
Össz.: 34 936

Látogatottság növelés
Oldal: Zablák!
♥Lovak és Lovasok ♥SZERKEZTÉS ALATT! - © 2008 - 2024 - lovasok-lovak.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »